Top
Večná dilema: Bývanie vo vlastnom alebo v prenajatom

Večná dilema: Bývanie vo vlastnom alebo v prenajatom

Zdieľajte článok na:

Výber bývania súvisí s riešením mnohých otázok. Prvou z nich je voľba, či idem do kúpy alebo prenájmu. Obe majú svoje špecifiká. Pozrime sa spolu na výhody oboch variantov, ktoré vám pomôžu rozhodovanie uľahčiť.

Rôzne finančné zaťaženie

Prvou otázkou, ktorú by ste mali vyriešiť, je otázka vašich finančných možností. Máte vlastné financie na kúpu bytu? Ste ochotní vziať si hypotéku a upísať sa na desiatky rokov? V tom prípade možno nemusíte uvažovať o prenájme. Chce sa vám však dávať peniaze za niečo, čo nikdy nebude vaše? Nechcete sa viazať, alebo chcete svoje peniaze použiť inak? V tom prípade prichádza do úvahy prenájom. Na Slovensku až 90% ľudí býva vo vlastnom, no počet priaznivcov bývania v prenájme pomaly rastie.

Západný štýl

Na západe (Rakúsko, Francúzsko, Veľká Británia) je život v prenajatom byte veľmi obľúbený. Až polovica ľudí často nemá potrebu vlastniť byt a radšej strávia celý život v prenájme. Prečo? Odpovedí môže byť viac. Človek jednak nie je viazaný na jedno miesto, nemá starosti s nehnuteľnosťou a v prípade potreby nie je problém nájsť si pomerne jednoducho iné bývanie niekde inde. Zmena je teda oveľa jednoduchšia a menej finančne náročná, ako by tomu bolo napríklad v prípade vlastnej nehnuteľnosti s 30-ročnou hypotékou.

Istota a pocit domova

Klasickým modelom slovenskej domácnosti je bývanie vo vlastnom. Ideálne, ak je už splatené a človek platí iba mesačnú réžiu. To je naša najväčšia istota. Ak nie ste zadlžení na 30 rokov a byt je váš, je to bezkonkurenčne najlacnejší variant vlastného bývania v našich podmienkach.

Ak máte to šťastie a disponujete viacerými bytmi, môžete ich prenajímať a relatívne slušne na tom zarobiť. Jednak ich cena časom rastie a jednak máte pravidelný mesačný príjem. Tu už však treba brať do úvahy aj daň z príjmu z prenájmu nehnuteľností a starosti spojené s údržbou a prenájmom takejto nehnuteľnosti.

Ako sa rozhodnúť?

Predchádzajúcou vetou, samozrejme, nechceme pochovať prenájom ako taký a postaviť sa jednoznačne za kúpu vlastného bývania. Voľba, či si kúpiť vlastné bývanie, alebo si niečo prenajať, závisí od mnohých faktorov. Rozhodnutie by vždy malo byť v súlade s vašou dlhodobejšou stratégiou a plánom a je vždy vo vašich rukách.

Rada pri rozhodovaní teda znie jednoducho. Ak hľadáte iba dočasné bývanie, rozhliadnite sa skôr po peknom prenájme. Ak sa plánujete usadiť, stavte na vlastný byt. Vždy však vyberajte zodpovedne a nechajte si poradiť odborníkom, ušetrite si tak kopec starostí.

Napíšte mi a spoločne nájdeme pre Vás to najlepšie riešenie.