Top
Prečo spolupracovať s realitnou kanceláriou exkluzívne?

Prečo spolupracovať s realitnou kanceláriou exkluzívne?

Zdieľajte článok na:

Počuli ste o možnosti exkluzívnej spolupráce s realitnou kanceláriou, no neviete, čo to prináša? Tento termín nepoznáte a chcete najskôr poznať všetky detaily? V tomto článku vám vysvetlím, čo je to exkluzívna zmluva, ako takáto forma spolupráce funguje a aké sú jej výhody.

Exkluzívna zmluva alebo zmluva o výhradnej spolupráci

Týmto termínom nazývame spôsob spolupráce medzi realitnou kanceláriou (realitným maklérom) a klientom, kedy sa klient pri prenájme, predaji alebo aj kúpe nehnuteľnosti zverí do rúk výhradne iba jednej realitnej kancelárie. Exkluzívne zmluvy majú svoje výhody, no z pohľadu niektorých kritikov aj nevýhody.

Medzi najčastejšie spomínané nevýhody podľa kritikov patrí, že po podpísaní takejto zmluvy môžete spolupracovať len s jednou realitnou kanceláriou a že nehnuteľnosť nemôžete vlastne ponúkať sami, čo vás výrazne obmedzuje. Je to tak? Sú to skutočne nevýhody?

Ako to funguje?

Minimálny rozsah poskytnutých služieb je pri exkluzívnej zmluve obvykle oveľa väčší. V tomto prípade je vášmu obchodnému prípadu venovaná oveľa väčšia pozornosť. Klient dostane prideleného jediného makléra – styčného dôstojníka, s ktorým pravidelne komunikuje aj napriek tomu, že sa na predaji jeho nehnuteľnosti reálne podieľa celý tím.

Pripravuje sa predajná stratégia a nastavuje sa ideálna ponuková cena pre inzerciu na základe dôkladnej trhovej analýzy. Často sa pre podporu predaja okrem platenej inzercie tvoria aj rôzne kreatívne marketingové kampane v podobe letákových kampaní, videa o nehnuteľnosti, ale i samostatného webu. Po každej obhliadke ste pravidelne informovaní o spätnej väzbe od konkrétneho záujemcu.

Realitný maklér vás prevedie jednoducho a pohodlne celým procesom od prvého stretnutia až po odovzdanie nehnuteľnosti záujemcovi a asistuje vám napríklad aj s prepisom v evidencii u správcu bytového domu a dodávateľov energií. Rovnako vás vopred upozorní v prípade, keď nie ste oslobodený od dane z príjmu pri predaji nehnuteľnosti a po predaji zase na povinnosť podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti.

Všetky zmluvy sú vždy vypracované a autorizované advokátom, čo vám poskytuje najvyššiu formu ochrany. Inzercia vašej nehnuteľnosti je na inzertných portáloch unikátna a jediná a vďaka jedinému maklérovi máte dokonalý prehľad o záujme o ňu, ale i o prípadných záujemcoch.

A čo neexkluzívna zmluva?

V prípade neexkluzívnej zmluvy máte možnosť spolupracovať s viacerými realitnými kanceláriami. Zdravý sedliacky rozum nám predsa hovorí, že viac hláv = viac rozumu, a teda viac realitiek určite predá moju nehnuteľnosť skôr. Bohužiaľ, na realitnom trhu je opak pravdou.

Niektoré realitky vás berú len ako ďalšiu potenciálnu rýchle zarobenú províziu. Zaradia vašu nehnuteľnosť do svojej ponuky s textom a fotkami, ktoré ste im poslali, bez toho, aby nehnuteľnosť vôbec videli na vlastné oči. Tam sa pre vás často celá ich práca končí. Iné kancelárie, i keď nehnuteľnosť nevideli, zaradia si ju do ponuky často aj bez vášho vedomia a súhlasu, ba dokonca ju inzerujú aj za cenu, ktorá je nižšia, ako požadujete pre seba bez provízie, len aby potenciálni záujemcovia volali práve im. Vám tak robia medvediu službu, lebo degradujú a znehodnocujú vašu nehnuteľnosť.

Makléri sa nemusia naplno venovať predaju a často majú tendenciu tlačiť vás neoprávnene k nižšej cene s cieľom okamžitej provízie. Často sa stáva, že sa mnohopočetný inzerát s vašou nehnuteľnosťou zobrazí na realitných portáloch za rôzne ceny s fotografiami a popismi nedostatočnej kvality. To pôsobí na potenciálnych záujemcov naopak odstrašujúco a demotivujúco. Kladú si otázku, čo s tou nehnuteľnosťou je, keď ju nedokáže predať také množstvo realitiek za taký dlhý čas. Takto sa z vašej nehnuteľnosti postupne stáva „ležiak“ a vy strácate nielen čas, ale bohužiaľ aj peniaze.

Správne rozhodnutie vám ušetrí nielen čas, ale i peniaze

Exkluzívne zmluvy sú nastavené tak, aby individuálne odrážali všetky požiadavky klienta a aby makléri jeho prípadu venovali svoju plnú pozornosť. Samozrejme, veľa závisí aj od výberu realitnej kancelárie a osoby konkrétneho makléra, no je možné tvrdiť, že s exkluzívnou zmluvou predáte nehnuteľnosť rýchlejšie a za viac peňazí vo väčšine prípadov.

Ak nebudete s prácou zvoleného makléra spokojní, aj exkluzívna zmluva sa dá vždy vypovedať. Predaj a prenájom nehnuteľností nie je lotéria. Vyberajte si preto svojho makléra a realitnú kanceláriu zodpovedne.

Ak máte viac otázok ohľadom exkluzívnych zmlúv a chcete preniknúť do tejto problematiky, neváhajte ma kontaktovať. Rád vám nezáväzne vysvetlím všetky podmienky spolupráce. Teším sa na vás!