Top
Plánujete kúpu bytu v Bratislave?

Plánujete kúpu bytu v Bratislave?

Zdieľajte článok na:

Kúpiť si vlastnú nehnuteľnosť je krásna, no v dnešnej dobe predovšetkým náročná úloha. Vládne nám trh predávajúceho a na každý dobrý byt číha obrovský počet záujemcov. Prípravu na kúpu preto netreba podceňovať. Ako sa vyhnúť chybám a dostať k vysnívanému bytu?

Začnite prioritami

Prvým krokom, ktorý by ste mali spraviť, je jasne si určiť, čo je pre vás na nehnuteľnosti najdôležitejšie. A to ešte pred tým, než začnete obchádzať konkrétne byty. Aké vlastnosti by mal váš budúci domov spĺňať? Ktoré parametre sú pre vás absolútnou nutnosťou? Na druhej strane, od ktorých dokážete v prípade potreby upustiť?

Mali by ste sa pripraviť na to, že nájsť ideálnu nehnuteľnosť úplne podľa vašich predstáv je takmer nemožné a každá nehnuteľnosť bude mať aspoň nejaké drobné nedostatky. Dôležité je však uvedomiť si, ktoré sú tie, s ktorými sa dokážete vyrovnať, prípadne ich v budúcnosti aj odstrániť.

3 otázky, na ktoré by ste mali poznať odpoveď vopred:

  • Čo hľadám?
  • Kde?
  • V akej cenovej relácii?

Bez konkrétnych odpovedí sa rýchlo stanete len akýmsi „realitným turistom“ potulujúcim sa džungľou realít bez cieľa a s malou šancou na úspech.

Pri kúpe bytu rozhoduje dnes aj rýchlosť

Momentálne je na realitnom trhu veľké množstvo hľadajúcich záujemcov, ktorí sa snažia nájsť byt už aj niekoľko mesiacov. Keďže väčšinou fungujú spôsobom pokus – omyl, nikoho neprekvapí, že ani po dlhom čase sa im nedarí nájsť, čo si zaumienili.

Ak však s hľadaním bytu iba začínate, aj takíto záujemcovia majú pred vami istý náskok. Ich výhodou sú predovšetkým – hoci aj malé – osobné skúsenosti. Pozreli si už niekoľko desiatok nehnuteľností, ktoré buď odmietli, alebo jednoducho neboli dostatočne rýchli a prišli o ne v prospech niekoho obratnejšieho.

Títo ľudia však už vedia, čo chcú a čo, naopak, nie. Sú to výhody, ktoré človek bez prípravy veľakrát získa iba pravidelným chodením po obhliadkach. Dokážu sa preto rozhodovať rýchlejšie než „úplní“ začiatočníci.

Aukcia nehnuteľnosti a licitácia? Bežná prax

Ak sa na realitnom trhu objaví dobrý byt s primeranou cenou, musel by sa dnes stať menší zázrak, aby sa oň „nebilo“ hneď viacero potenciálnych kupujúcich. Byt sa spravidla predá záujemcovi, ktorý je ochotný zaplatiť najvyššiu sumu a poskytnúť najlepšie podmienky.

Konkurentov sa však netreba báť. Ako sa na nich pripraviť? Znovu sa oprite o svoju vopred stanovenú stratégiu: koľko som ochotný/schopný dať za nehnuteľnosť takéhoto druhu? Mám ešte nejakú finančnú rezervu, ktorú môžem pridať k pôvodnej sume?

Musíte sa vedieť rozhodnúť rýchlo. Sú len dve možnosti – buď sa rozhodnete bojovať, alebo sa pozdravíte a nebudete zbytočne márniť svoj čas a energiu.

Spoľahnite sa na zdravý rozum ale aj intuíciu

Pritrafil sa vám do cesty byt, z ktorého máte dobrý pocit už na chodbe?

Nenašli ste na ňom žiadne negatíva ani napriek podrobnej prehliadke? Tak sa zastavte, prejavte seriózny záujem, riešte podrobnosti s realitným maklérom alebo majiteľom. Aj keby ste pred sebou mali naplánovaných v ten deň či týždeň ešte päť ďalších obhliadok.

Ak však vstúpite do bytu, ktorý má možno dobrú cenu, ale nič iné vás na ňom neoslovuje, nestrácajte čas. Je úplne zbytočné nahovárať si, že vyriešite všetkých desať nedokonalostí a potom v ňom už budete spokojní a šťastní. Ak je kompromisov priveľa, pravdepodobne sa tak nestane.

Čo nebudete vedieť odstrániť, vás bude časom viac a viac rozčuľovať. Kúpu bytu budete možno ľutovať ďalších 20 rokov – oproti tomu sa ďalšie dva mesiace venované hľadaniu výhodnejšieho bývania ani nezdajú byť také dlhé.

Profesionáli sú tu pre vás vždy

Ak vás hľadanie na vlastnú päsť už unavuje, môžete vždy osloviť aj realitnú kanceláriu. Pomoc odborníkov sa vám na prvý pohľad môže zdať ako ďalšie navýšenie a predražovanie už aj tak drahých nehnuteľností. Na druhej strane ušetríte energiu, čas a rôzne výdavky. Okrem odborného názoru na konkrétnu nehnuteľnosť viete pri niektorých ešte aj dnes za pomoci skúseného makléra dosiahnuť zľavu z ceny a nekúpiť „mačku vo vreci“.