Top
Nekalé praktiky realitných maklérov: Na toto si dajte pozor!

Nekalé praktiky realitných maklérov: Na toto si dajte pozor!

Zdieľajte článok na:

Výber toho pravého bytu je ťažká a dôležitá úloha. Úspešné zvládnutie tejto úlohy závisí najmä od výberu dobrého realitného makléra. Na čo by ste si mali dať pozor pri makléroch, ktorí vám nikdy nenalejú čistého vína?

Neznalosť = zisk

Myslíte si, že všetkým realitným maklérom ide o vaše dobro a spokojnosť? Že každý maklér s vami absolvuje niekoľko obhliadok bytu a trpezlivo vás privedie k výberu toho vysnívaného podľa vašich požiadaviek? Zložte si ružové okuliare. Pre veľa maklérov predstavujete len pokladničku plnú peňazí a rýchly zárobok.

Neznalosť realitného trhu a jeho fungovania je často vašou najväčšou slabinou. Niet sa čo čudovať, veď byt nekupujete každý deň. Realitný maklér sa môže vašu neznalosť pokúsiť využiť. Presvedčí vás o tom, že práve tie dva byty, ktoré ste spolu navštívili, sú najlepšie. Sú v perfektnej lokalite a môžu byť vaše za najnižšiu cenu. Za slušnú províziu vám teda zoženie podpriemerný byt. On zarobil na vašej neznalosti a vám ostanú len oči pre plač.

Podozrivo nízke provízie

Druhým prípadom sú podozrivo nízke provízie za maklérovu prácu. Aj realitní makléri sú len ľudia a radi si nastavia ceny tak, aby mali z obchodu čo najväčší profit. Prečo by si niekto znížil cenu za svoje služby? Odpoveď na túto otázku sa ponúka sama. Chce totiž vybavovať jedného klienta za druhým ako na bežiacom páse a prenajať/predať čo najviac bytov bez toho aby vám venoval veľa času. Nadšene sa necháte nalákať na nízku cenu, no čo za ňu reálne dostanete? Veľakrát bohužiaľ nič a aj nízka provízia je nakoniec vlastne veľmi drahá.

Bez prehľadu a bez skúseností

Takýto typ maklérov má často rovnaký prehľad o trhu s nehnuteľnosťami ako vy. Jeho práca spočíva v tom, že vyhľadá na internete pár bytov a pôjde si ich s vami obzrieť. Nič viac. To zvládnete aj sami. A zadarmo. Internet predsa máte aj vy.

Nedajte sa oklamať

Pri tak dôležitom rozhodnutí, akým je výber bytu, musíte byť pripravení vrhnúť sa do víru realít. Tým vás bez akejkoľvek ujmy a traumy prevedie len skúsený realitný maklér. Ak máte záujem o zodpovedný a osobný prístup bez rôznych háčikov, neváhajte ma kontaktovať.