Top
Na toto si dávajte pri prenájme nehnuteľnosti pozor

Na toto si dávajte pri prenájme nehnuteľnosti pozor

Zdieľajte článok na:

Realitný obchod so sebou prináša často aj mnohé neželané riziká. Pri predaji, ale aj pri prenájme nehnuteľnosti je vždy najdôležitejšia dobre postavená zmluva. Na čo všetko by ste si mali dávať pozor ako majiteľ bytu, ale aj ako záujemca o bývanie?

Niektorí prenajímatelia lákajú záujemcov na prenájom dokonca aj bez zmluvy. V opačnom prípade zase záujemcovia nahovárajú majiteľa na dohodu bez „zbytočných papierov“. Na takúto dohodu za žiadnu cenu nepristúpte! Bez zmluvy nemáte záruku a majiteľ vás môže kedykoľvek vyhodiť. Alebo naopak – nájomca môže kedykoľvek odísť a nechať vám prázdny a nielen nevyužitý, ale aj vysťahovaný či zničený byt. Prípadné chýbajúce platby na nájomnom bez zmluvy rovnako len ťažko vymôžete.

Bez zmluvy je bývanie v prenájme neisté a riskantné pre obe strany. Pozor si dajte aj na rôzne dodatky k zmluve a poriadne si prečítajte všetky body. Zmluvu podpíšte len 

v prípade, že ste sa s druhou stranou dohodli úplne na všetkom a so všetkým, čo je v zmluve, súhlasíte.

Spôsob platby

Ako nájomca chcete mať o každej platbe riadny doklad pre prípad, že by vás v budúcnosti niekto vyzval k preukázaniu platieb. Vypisovanie šekov a platba osobne v hotovosti už dávno vyšla z módy. Lepšie dnes poslúži vkladový lístok z banky alebo doklad o bankovom prevode. V takom prípade vám postačí aj výpis z pohybov na účte, ktorý si kedykoľvek môžete vyžiadať z banky alebo stiahnuť z internet bankingu, a to aj s odstupom mesiacov či rokov.

Ako prenajímateľ zase chcete mať bezproblémových nájomníkov a pravidelný príjem peňazí načas. Ideálnou cestou je dohodnúť sa s nájomníkmi na konkrétnom dni v mesiaci, kedy budú peniaze chodiť na váš účet. Nastavíte si upozornenie SMS správou a ľahko si tak skontrolujete, či platba dorazila v požadovanej sume a včas.

Svojpomocne? Radšej profesionálne.

Ak sa rozhodnete hľadať alebo prenajímať byt na vlastnú päsť, dobre zvážte všetky možné riziká ako aj svoje znalosti realitného trhu a právnych predpisov. Ak nemáte istotu, či viete, čo máte robiť a obávate sa možného rizika, zverte radšej prenájom svojho bytu do rúk profesionála, ktorý vám nájde dobrých nájomníkov a postaví vám skvelú zmluvu, s ktorou budú spokojné obe strany. Kontaktujte ma aj v prípade, že máte záujem o bývanie a nechcete hľadať byť len vlastnými silami.

Spoločne nájdeme tú najlepšiu cestu.