Top
KÚPA ALEBO PRENÁJOM?

KÚPA ALEBO PRENÁJOM?

Zdieľajte článok na:

Kúpiť vlastný byt alebo si radšej prenajať? Čo sa kedy oplatí viac? Trochu bližšie sa teda pozrime na výhody a nevýhody bývania vo vlastnom byte v porovnaní s bývaním v prenájme. Je jasné, že v rôznych etapách života nemusí byť kúpa bytu ani aktuálna a ani finančné dostupná úplne pre všetkých bez rozdielu. Vtedy sú ľudia často odkázaní na prenájom bytu, či dokonca len prenájom samostatnej izby v byte, ako napr. v prípade študentov.

KÚPA

Kúpa bytu je vždy dôležitým krokom a rozhodnutím v živote človeka viažucim sa väčšinou na rôzne významné životné situácie ako napríklad osamostatnenie a usadenie sa, založenie si vlastnej rodiny, rozrastajúca sa rodina, osamostatnenie sa vlastných detí, ale aj menej príjemné okolnosti ako rozvod, či smrť partnera. Často okrem toho ide aj o najväčšiu finančnú investíciu, ktorá sa v našich zemepisných šírkach neopakuje bežne viac ako jeden či dvakrát za život.

Výhody

  • Vlastnícka istota

Na Slovensku máme silne zakorenenú potrebu vlastniť nehnuteľnosť, v ktorej bývame. Je to jednak dedičstvo doby minulej a dokazujú to aj rôzne štatistiky, ktoré hovoria že až 90% obyvateľov na Slovensku býva v nehnuteľnosti, ktorú súčasne aj vlastní. Rovnako aj staré známe „Postav dom, zasaď strom, urob syna…“ rieši ako prvú práve otázku a  potrebu vlastného bývania. Výhodou vlastníctva je, že vás pri užívaní bytu nikto nelimituje. Nemôže vám len tak zo dňa na deň vypovedať zmluvu a postaviť vás pred hotovú vec, že si musíte hľadať nové bydlisko, ako je to v prípade prenájmu. Byt je proste váš.

  • Investícia

Kúpa bytu je dlhodobá investícia. Splátky, ktoré splácate banke ako hypotéku za vlastný byt, sú vlastne formou sporenia. Po úplnom splatení úveru vám ostane vlastný byt. V dlhodobom časovom horizonte hodnota bytu rastie a o pár rokov ho tak môžete predať so ziskom a zisk použiť podľa vlastných predstáv. Navyše takto dosiahnutý zisk z predaja bytu, ktorý vlastníte nepretržite viac ako 5 rokov, je oslobodený od akejkoľvek dane a zdravotných odvodov, takže všetky utŕžené peniaze budú len vaše.

  • Možnosť následného prenájmu

Ak ste si napríklad založili rodinu a kúpili väčší byt, či  ste jeden práve podedili alebo sa presťahovali k partnerovi a ostal vám kvôli tomu k dispozícii voľný byt, môžete ho okrem predaja aj prenajať. To vám zaručí ďalší pasívny príjem k výplate. Dnes je úplne bežné aj to, že si mladý človek kúpi vlastný byt, v jednej izbe sám býva a ďalšiu prenajíma. Nájomcovia mu tak pomáhajú splácať hypotéku a dýcha sa mu ľahšie, kým jeho príjem nenarastie, alebo si nezaloží vlastnú rodinu.

  • Realizácia vlastných predstáv

Vlastný byt je možnosť konečne realizovať svoje sny a predstavy o bývaní a pretvoriť ich na skutočnosť bez obmedzení. Jediné, čo vás možno bude obmedzovať sú vaše finančné možnosti a okrem toho z časti aj statika bytového domu, lebo nie úplne všetko sa dá vždy vybúrať úplne podľa vlastných predstáv. Samozrejme pre pokoj v domácnosti netreba zabudnúť ani na vkus partnerky či partnera… J

  • Lacné pôžičky

Dnes nám z každej strany banky ponúkajú historicky najlacnejšie pôžičky. Bežne si dnes dokážeme požičať tak lacno, že sa  nám o tom pred pár rokmi ani nesnívalo. Keďže bežný človek najčastejšie nemá dostatok vlastných peňazí na kúpu bytu, musí si väčšiu časť spravidla požičať. Kúpa bytu aj z tohto veľmi dôležitého pohľadu dáva práve dnes zmysel viac než kedykoľvek predtým. Veď kedysi by ste za 30 rokov preplatili požičanú sumu aj viac ako dvojnásobne a dnes je to bežne len 20-25%, samozrejme za predpokladu, že by sa úroková miera po celú dobu splácania nemenila.  Buďte ale obozretní a opatrní. Nechoďte úplne na doraz s výškou splátky len preto, že si dnes viete s rovnakým príjmom lacno požičať aj väčšiu sumu ako v minulosti. Mohli by ste na to v budúcnosti ľahko doplatiť, keď hypotéky opäť zdražejú a váš plat to tak rýchlo nestihne.

Nevýhody

  • Obmedzená sloboda

Proces predaja bytu nie je často otázkou pár dní a chvíľu to trvá. Človek je viac pripútaný na konkrétnu lokalitu a zmeniť miesto nejde len tak zo dňa na deň. Rýchly predaj môže navyše často znamenať aj predaj pod trhovú cenu či výraznú finančnú stratu.

  • Zmena úrokovej miery

V prípade, ak ste si na kúpu bytu požičali z banky a zvolili ste si relatívne krátku dobu fixácie úrokovej miery, môže sa ľahko stať, že po uplynutí tejto doby vaša splátka výrazne porastie. Ak ste si požičali príliš veľa, môže sa vám to stať osudným. Čo ak váš plat nedokáže narásť tak rýchlo ako splátka hypotéky? Čo v prípade straty zamestnania či dlhodobých zdravotných problémov? Máte to vymyslené? O byt by ste mohli aj prísť.

  • Náklady na prevádzku a údržbu

Ako vlastník nehnuteľnosti znášate všetky náklady spojené s vlastníctvom bytu sám. Ak vám v prenajatom byte zateká, či plesnejú steny, zdvihnete kotvy a hľadáte si nový byt. Ak je to však váš vlastný byt, nákladom na opravu sa nevyhnete. Často sú to veru nemalé položky. V prípade, ak svoj byt prenajímate, tak drobné opravy zväčša do sumy 20 EUR si platí nájomca. Všetky väčšie opravy, rekonštrukcie ako aj napríklad prípadné nevyhnutné maľovanie medzi výmenami nájomníkov sú  však iba vašimi nákladmi.

  • Problémový nájomník

Pokiaľ ste byt prenajali a natrafili ste na nesprávneho nájomníka, môže sa veľmi ľahko stať, že vám neplatí načas alebo vôbec, alebo že vám zariadenie v byte poškodil a navyše znepríjemňuje život aj susedom, ktorí vám každú chvíľu vyvolávajú, aby ste s tým niečo spravili.

  • Nepredpokladané výdavky

Čokoľvek neočakávané sa v byte udeje, zaplatiť to budete musieť sami. Napríklad dôjde k havárii a praskne vám potrubie alebo vytopíte práčkou okrem svojho bytu aj suseda pod sebou. Čo nepokryje poistka, zaplatíte vždy z vlastného vrecka.

V ďalšom článku sa bližšie pozrieme na výhody a nevýhody prenájmu.