Top
Čo s nepodarenými nájomníkmi?

Čo s nepodarenými nájomníkmi?

Zdieľajte článok na:

Prenajali ste váš byt a teraz to ľutujete? Vzali ste bez rozmýšľania hneď prvých nájomníkov a máte s bytom viac starostí a malý (alebo možno žiadny) príjem? Nuž, aj takáto situácia sa dá riešiť a dnes sa spolu pozrieme na tipy, ktoré vám môžu pomôcť s problémovými nájomníkmi.

Nevhodná voľba na prvý pohľad

Začnime tým, ako sa dá problému vyhnúť. Preverte si záujemcov už pri prvom telefonáte alebo pri samotnej obhliadke. Nemali by sme súdiť knihu podľa obalu, no môžete si všímať aspoň signály, ktoré naznačujú, že môže ísť o problémové typy. Môžu vás presviedčať na dohodu bez zmluvy, alebo zbytočne špekulovať, zjednávať cenu a určovať si ďalšie podmienky. Ak hneď pri prvom stretnutí záujemcovia  príliš špekulujú, buďte ostražití, lebo iné to veľmi pravdepodobne nebude ani počas trvania nájomného vzťahu.

Môžu nastať rôzne scenáre

Najbežnejším sú rôzne divoké párty. Najmä mladé skupinky študentov dokážu energicky a pravidelne budiť susedov v nočných hodinách. Tí vám o tom samozrejme dajú okamžite s radosťou im vlastnou vedieť.

V ďalšom prípade si po vysťahovaní môžete nájsť zničený byt. Na začiatku vás presvedčili o svojej rozvahe a prípadne nepotrebnej zálohe v podobe jedného mesačného nájomného. Nuž, rozbité okno, popraskanú vaňu a rozmočenú plávajúcu podlahu si môžete potom opraviť na vlastné náklady.

Rovnako často sa stretávame aj s neplatičmi. Jedni síce zaplatia, ale nikdy nie včas a v zmluvne dohodnutom termíne. Druhí zase neplatia riadne alebo dokonca vôbec.

V posledných rokoch sa rozširuje aj trend „rozmnožovania“ nájomníkov. Pri nástupe vám povedia, že sú len dvaja alebo traja a pri náhodnej kontrole zistíte, že v byte prespáva aj sedem alebo osem osôb. Vtedy už viete, prečo sa spotreba vody tak rapídne zvýšila.

Čo s tým?

Ak ide o jedno pochybenie, malé upozornenie alebo napomenutie môže vyriešiť váš problém. Ak sa problémy opakujú, na základe porušenia zmluvy môžete nájomníkov “vyhodiť” a zmluvu im vypovedať.

Budujte od začiatku

Je veľmi dôležité, aby ste si na začiatku vybrali vhodných nájomníkov a vašu dohodu postavili na kvalitne spracovanej nájomnej zmluve. Vďaka dohode o vhodnej výpovednej lehote sa vyhnete situácii, v ktorej vám ostane náhle prázdny byt. Pri hrubom porušení dohody zase môžete na základe zmluvy nájomníkov vypovedať jednostranne.

 

Ak túžite po solídnych nájomníkoch a dobre postavenej zmluve, obráťte sa na mňa.