Top
Bratislavské štvrte stvorené pre mladých

Bratislavské štvrte stvorené pre mladých

Zdieľajte článok na:

V dnešnom článku sa pozrieme na inú stránku Bratislavy – na tú, kde žijú ľudia, ktorí milujú, keď to stále žije a keď nie je nuda. Ktoré štvrte najviac obľubujú mladí ľudia?

Definujme si pojem „mladí“

Na začiatok musíme korektne definovať pojem „mladí“. Pod ním si totiž môžeme predstaviť aj tridsiatnikov a mladé rodiny s deťmi. My však máme na mysli mladých od 18 do 30 rokov. Ide prevažne o študentov, čerstvých prisťahovalcov do Bratislavy alebo o vtáčatá, ktoré vyleteli z rodičovského hniezda. Bývajú zväčša vo väčších skupinkách, no ničím zvláštnym nie sú ani páriky alebo samostatní jedinci. Tí túžia po súkromí a pokoji.

Čo hľadajú „mladí“?

Táto generácia vyhľadáva množstvo služieb, zábavy a výbornú dostupnosť do práce a školy. V ideálnej lokalite mladého Bratislavčana musia byť v tesnej blízkosti potraviny, no prednosť dá aj fastfoodu alebo študentskej menze. Pizzeria a reštaurácia s menučkami sa javí ako hotový poklad. Samozrejmosťou je zastávka MHD pre rýchly transport do centra alebo do Mlynskej doliny na bujaré párty. V konečnom dôsledku ich zaujíma aj blízkosť školy a práce. „Jednou z mojich podmienok pri kúpe bytu bola dobrá dostupnosť – úplne všade. Okolie Trnavského mýta je preto pre mňa ideálnym miestom, kde pár rokov pobudnem,” hovorí o svojich preferenciách 23-ročný Andrej.

Kde nájdete najmenej mladých Slovákov?

Satelitné mestečká a okrajové oblasti Bratislavy sa neveľmi zhodujú so životným štýlom aktívnej populácie. Tieto časti sú skôr pokojnejšie a vhodnejšie pre rodinky.

Keďže väčšina mladých ľudí žije dynamicky a musia byť časovo flexibilní, či už kvôli práci, škole, alebo záľubám. Vyhýbajú sa (pokiaľ to financie dovolia) miestam s menej frekventovanými spojmi. Kvôli zhoršenému prístupu nepreferujú ľudia do 30 rokov lokality, ako napr. Devínska Nová Ves,  koniec Rače, Podunajské Biskupice apod.

Obľúbené lokality

Najviac študentov býva v Karlovej Vsi, v Petržalke a v Ružinove. Ide o lokality, ktoré spĺňajú všetky vyššie uvedené požiadavky. Tieto časti sú obľúbené najmä kvôli nižším cenám za podnájom v porovnaní so Starým mestom. Zároveň majú výborne zvládnutú infraštruktúru mestskej hromadnej dopravy, takže sa dostanete takmer kdekoľvek.