Top
Aký je rozdiel medzi garsónkou a jednoizbovým bytom?

Aký je rozdiel medzi garsónkou a jednoizbovým bytom?

Zdieľajte článok na:

Na internete nájdeme stovky inzerátov na prenájom, v ktorých je nesprávne uvedená veľkosť bytu. Najčastejšie nepravdy nachádzame medzi garsónkami a jednoizbovými bytmi. Aké sú ich najzásadnejšie rozdiely a podľa čoho ich rýchlo spoznáme?

Hra so slovíčkami

Garsónka je slovo prevzaté z francúzštiny a v jednoduchom preklade znamená „byt starého mládenca“. Ide o všeobecne veľmi malý byt pozostávajúci spravidla len z jednej obytnej miestnosti, sociálneho zariadenia a malej vstupnej chodby. V obytnej miestnosti sa nachádza kompletné príslušenstvo pre plnohodnotný život – posteľ, kuchyňa, malý jedálenský stôl, ale aj posedenie pre návštevu. Rozmery garsónky sa pohybujú štandardne od 18 do 30 m².

Jednoizbový byt sa v základe líši tým, že kuchyňa je samostatná a oddelená od obývacej časti. Máte tak dve samostatné miestnosti. Dvojizbový byt zase pozostáva z dvoch obytných miestností (obývačky a spálne) a kuchyne, atď… Avšak jednoizbový byt nemusí znamenať len výhody.

Garsónka pre nenáročných

Garsónka je ideálne riešenie pre jedného človeka. Obývacia miestnosť je síce často naprataná kuchynskou linkou, posteľou a nábytkom, no je pomerne veľká a útulná. Človek tak môže stráviť voľný čas v jednej izbe, kde má k dispozícii všetko potrebné na dosah ruky. Ak trávite väčšinu času mimo domu a netrpíte depresiami z malých priestorov, útulná a vkusne zariadená garsónka je ideálne riešenie.

Jednoizbový byt pre viac súkromia

Aj ten najzamilovanejší pár by si v garsónke po čase možno svoju lásku rozmyslel. Tu prichádza na rad jednoizbový byt. Nahneval vás priateľ? Vysťahujte ho na noc do kuchyne! No, takto dramaticky to riešiť nemusíte, miestnosť navyše však oceníte najmä v prípade, ak jeden z členov domácnosti potrebuje spať a druhý to „nechápe“. Vďaka kuchyni tak získate priestor na nerušenú prácu a váš partner môže v obývacej časti sladko dospávať únavu po nočnej smene.

Pozor na dispozičné riešenie

V niektorých prípadoch sú jednoizbové byty riešené totálne neprakticky. Zbytočne veľká chodba iba odoberá vzácny priestor, ktorý by mohol byť lepšie využitý v kuchyni alebo v obývacej miestnosti. Ak hľadáte skvele riešený jednoizbový byt, kontaktujte ma. Spolu nájdeme útulný a praktický byt, v ktorom sa budete cítiť ako doma.

Kontaktujte ma, teším sa na našu spoluprácu.