Top
Kam sa podeli byty v Bratislave?

Kam sa podeli byty v Bratislave?

Zdieľajte článok na:

Ponuka bytov na predaj, ale aj na prenájom v našom najväčšom meste je v súčasnosti veľmi slabá. Kto alebo čo za to môže?

Veľký dopyt – slabá ponuka

Relatívne široká a stabilná ponuka práce privádza ľudí zo všetkých kútov Slovenska do Bratislavy. Najmä ľudia prichádzajúci z väčších vzdialeností s nemožnou dennou dochádzkou si hľadajú stabilné bývanie. Súčasný veľký dopyt po kúpe a prenájme bytov však Bratislava nedokáže len tak jednoducho uspokojiť. Nájsť si aspoň postačujúci byt bez pomoci realitného makléra je preto dnes veľmi zložité.

Kúpa alebo prenájom?

V súčasnosti banky ponúkajú klientom hypotéky s historicky najnižšími úrokmi. Práve preto sa aj mladí ľudia stále častejšie prikláňajú ku kúpe vlastného bývania. Takéto bývanie je pre nich atraktívnejšie a ako majiteľom im prináša pocit stability a teplo vlastného domova.

Ceny stále rastú

Veľký dopyt zapríčinený ľahko dostupnými a lacnými hypotékami automaticky spôsobuje nedostatok bytov na predaj na trhu. Predávajúci sú si veľmi dobre vedomí slabej ponuky a malého počtu možností pre potenciálnych kupujúcich, a preto majú tendenciu ceny prirodzene zvyšovať. Majitelia starých panelákových bytov sú tak dnes schopní často dosiahnuť vyšší medziročný nárast cien ako u novostavieb.

Developeri predávajú z papiera

Najlepšie sa dnes darí predávať byty, ktoré ešte neexistujú. V poslednej dobe sledujeme trend nákupu bytov z papiera”. To znamená, že klienti si kúpia svoje byty ešte predtým, než vôbec začne samotná výstavba. Podľa projektovej dokumentácie si vedia vybrať presne im vyhovujúci byt. Naopak projekty, ktoré stoja napríklad viac ako 5 rokov, sú dnes často nezaujímavé kvôli zlému dispozičnému riešeniu a často premršteným cenám a klienti o ne veľký záujem nemajú.

Ak sa v realitných vodách nevyznáte a chcete zveriť vybavenie potrebných náležitostí do rúk odborníka, neváhajte ma kontaktovať. Teším sa na spoluprácu!

Kontaktujte ma.