Top
Ako si zariadiť dvojizbový byt v Bratislave?

Ako si zariadiť dvojizbový byt v Bratislave?

Zdieľajte článok na:

Na internete kolujú desiatky inšpiratívnych projektov s fotodokumentáciou, ktoré nám ukazujú, ako vkusne sa dajú rekonštruovať a zariadiť byty. Výsledky často vyzerajú ako z amerického katalógu, no drvivá väčšina týchto bytov sa nachádza v postkomunistických krajinách a v starých panelových domoch. Ako si zo starého dvojizbového bytu spraviť dokonalú oázu?

Pravidlo č.1 – Zachovanie tradícií

Vo svete v súčasnosti letí trend renovácie starých vecí. Veterány, staré oblečenie, ale aj retro vybavenie bytov. Každý z nás si dokáže predstaviť (niektorí z nás si aj pamätajú) nábytok, ktorý vyzerá ako vytiahnutý zo starých československých filmov. Typické socialistické stoličky, kreslá, skrinky alebo vybavenie kúpeľne je v tomto prípade často dokonalé retro zariadenie pre originálnu rekonštrukciu bytu.

Na renováciu sú najlepšie drevené doplnky. Opracovaný, opravený a nalakovaný jedálenský set zachová v byte nádych doby minulej, no často skvele ladí aj s modernými prvkami. Renovovať môžete aj staré kreslo (stačí nový poťah) alebo môžete v byte nechať tradičnú korkovú nástenku (napríklad s fotkami). Starý nábytok má svoje čaro, a ak ho vo vhodnej miere použijete v byte, získate často originálny vzhľad, ktorý uchváti takmer každého.

Pravidlo č.2 – Farby a svetlo

Dokonalý byt je taký, v ktorom sa nám podarí vytvoriť dostatok svetla (a pocitu veľkého priestoru), no k tomu zachováme aj útulnosť. Byt nesmie pôsobiť chladne ani uzavreto. Keďže s oknami alebo s orientáciou na svetové strany nič nezmôžeme, musíme sa spoľahnúť na rozloženie nábytku a dobrú voľbu farieb.

S optickým rozšírením priestoru nám pomôžu zrkadlá a studené farby (biela, bledomodrá). Nedostatok svetla vzniká často najmä preto, že za oknom stojí ďalší panelák. Vhodne umiestnené zrkadlo (oproti oknu) dokáže odraziť do bytu viac svetla a tiež ho opticky rozšíriť. Treťou možnosťou je reorganizácia nábytku. Zbytočné a neohrabané kusy vyhoďte a nahraďte ich menšími. Ak nie je čo vyhodiť, vyhnite sa umiestňovaniu veľkých nábytkov v strede miestnosti a sústreďte ich skôr na okraj. Priestor pri okne by mal zostať priechodný.

S útulným vzhľadom nám pomôžu rôzne doplnky. Fotografie, suveníry, kvety, vankúše a iné drobnosti. Tie vytvoria teplý pocit domova. Máte byt ladený do studených farieb? Použite farebne výraznejšie doplnky: červený koberec, oranžovú sedačku alebo žltý stôl či kreslo. Všetko závisí len od vašej predstavivosti a vkusu. Dobre umiestnený farebný doplnok dodá bytu úplne nový šmrnc a zútulní ho.

Pravidlo č.3 – Dispozičné riešenie

Dvojizbové byty sú ideálnym riešením nielen štartovacieho bývania pre mladých, ale i pre staršie páry, ktoré už vyslali deti do sveta. Nie všetky dvojizbáky sú rovnaké, no zo všetkých vieme vyťažiť maximum, ak dokážeme využiť potenciál ich dispozičného riešenia.

1.Typ – Samostatná spálňa, samostatná obývačka, samostatná kuchyňa so vstupom z obývačky alebo z chodby. Tento typ ďalej vieme rozdeliť na ďalšie dva podľa toho, či je jedálenský stôl v kuchyni alebo v obývacej izbe. V oboch prípadoch je však lepšie z menšej izby spraviť spálňu a z väčšej obývačku. Oddelená kuchyňa je veľkou výhodou – neželané pachy z vysmážania nedeľných rezňov neputujú do izieb.

2.Typ – Kuchyňa prepojená s jednou z izieb. Takéto byty mnohí nazývajú ako 1,5-izbové. V takomto prípade je najlepšie izbu prepojenú s kuchyňou korunovať na obývačku aj v prípade, že je menšia. Variť si dobroty len na skok z postele môže byť fajn, no v prípade, že jeden člen rodiny vstáva skôr, hlučnou prípravou raňajok toho druhého nepoteší.

3.Typ – Veľká miestnosť s kuchynským kútom + veľká samostatná miestnosť. Jednoznačne najzaujímavejšie dispozičné riešenie, ktoré ponúka vytvoriť ilúziu až štyroch izieb. Prvú veľkú miestnosť dokážeme rozdeliť na kuchyňu a obývačku (alebo len kuchyňu a jedáleň). Druhú buď na dva spacie kúty, alebo na dennú a nočnú časť. Takýto byt splní všetky požiadavky pre akýkoľvek pár, no dovolí poskytnúť nocľah aj prípadnej návšteve.

Kategorizácia bytov na 1,5, 2 a 2,5 izbové byty je kontroverznou témou. Dvaja ľudia označia ten istý byt často úplne rozdielne. Typy bytov v tomto článku sú však aj na inzertných portáloch najčastejšie uvádzané ako dvojizbové.

Byt pre každého

Spoločenský život sa odohráva veľmi často práve v bytoch. Párty, večierky alebo posedenia s návštevou „na byte“ sú často neodmysliteľnou súčasťou víkendových večerov ľudí všetkých vekových kategórií. Je preto dôležité, aby bol v byte vytvorený dostatok priestoru aj pre pohostenie návštevy. Nesmiete však zabúdať ani na váš súkromný priestor, do ktorého návštevu len tak nevpustíte. Na takéto účely sú dvojizbové byty ako stvorené.

Chcete sa pochváliť vaším bytom? Máte zrekonštruovaný alebo zaujímavo riešený byt, ktorý by mohol poslúžiť ako inšpirácia pre ostatných? Pošlite do komentárov fotografie alebo zaujímavú realizáciu z internetu, ktorá vás nakopla pri zariaďovaní vášho dvojizbového bytu.